صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 54882
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
GraphistThem248
بوی گل و تقویت حافظه

استشمام بوی گل بویژه در هنگام خواب، باعث تقویت و فعال شدن حافظه می شود.

به گفته پژوهشگران بوی گلها علاوه بر ایجاد احساس خوب در انسان، باعث تقویت حافظه شده و مراکز مربوط به یادگیری را قویتر می کند. مغز انسان حتی در حالت خواب تحت تاثیر بوی خوش گل قرار می گیرد و فعال می شود. پژوهشگران با بررسی وضعیت 74 داوطلب دریافتند مغز و حافظه آن دسته از افرادی که در خواب در معرض استشمام رایحه گل قرار می گیرند، در مقایسه با گروه دیگر فعالتر است. در این آزمایش هر دو گروه پیش از خواب یک بازی فکری یاد گرفتند و سپس در داخل محفظه ویژه ای خوابیدند که امواج مغزشان کنترل می شد در این حالت گروه اول در معرض بوی گل قرار گرفتند. محققان اعلام کردند 2/97 درصد از افراد گروه اول که بوی گل استشمام کردند بازی یاد گرفته را در خواب به یاد آوردند ولی این میزان در گروه دوم که در معرض استشمام بوی گل قرار نگرفته بودند به 86 درصد رسید. دانشمندان بر این باورند که با کشف جدید فرضیه قبلی، آموزش انسان در حین خواب، را می توان توسعه داد.

 

دسته ها :
1387/12/28
ریحان خاصیت ضد پیری دارد
استفاده از گیاه ریحان در رژیم غذایی به جوان ماندن بدن کمک می کند.

به نقل از تلویزیون فاکس نیوز، نخستین مطالعات رسمی درباره گیاه ریحان، خاصیت ضد اکسیدان و ضد پیری آن را آشکار کرده است.
این مطالعات همچنین نشان داد، ریحان در از بین بردن مواد شیمیایی مولد سرطان و محافظت از سیستم ایمنی بدن موثر است.
به گزارش فاکس نیوز، ریحان در هند باستان گیاهی مقدس تلقی می شد و مردم از آن برای درمان سرماخوردگی، تب، سردرد، دل درد، بیماری های قلبی ، آسم و ورم مفاصل استفاده می کردند.

دسته ها :
1387/12/28

ماهی‌ها شامل تمام اسید آمینه مورد نیاز برای ساخت ماهیچه‌ها هستند و مواد مورد نیاز برای بازسازی بافت‌ها را در خود دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد ارتباط قوی بین حجم عضلات و سلامتی بدن وجود دارد. وقتی پا به سن می‌گذاریم بدن حالت عضلانی خود را از دست می‌دهد به ویژه اگر بخوبی مورد استفاده قرار نگیرد. این عارضه کیفیت زندگی، تعادل، قدرت و توانایی بهبود بدن بعداز یک بیماری یا تصادف را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ماهی‌ها شامل تمام اسید آمینه مورد نیاز برای ساخت ماهیچه‌ها هستند و مواد مورد نیاز برای بازسازی بافت‌ها را در خود دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد ارتباط قوی بین حجم عضلات و سلامتی بدن وجود دارد. وقتی پا به سن می‌گذاریم بدن حالت عضلانی خود را از دست می‌دهد به ویژه اگر بخوبی مورد استفاده قرار نگیرد. این عارضه کیفیت زندگی، تعادل، قدرت و توانایی بهبود بدن بعداز یک بیماری یا تصادف را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در واقع ماهیچه‌ها همه کار انجام می‌دهند ، کمک به شما در حرکت کردن تا هضم غذا، در مورد ماهیچه‌های قلب هم، مواد مغذی را به بدنتان پمپاژ می‌کنند. قلب، مغز، پوست و دیگر ارگان‌های بدن همواره درحال تغییر شکل توسط بافت‌هایی هستند که ساخته شده و از بین می‌روند. ماهیچه‌ها بخش مهمی از اسیدهای آمینه را برای این بخش‌های حیاتی تامین می‌کنند تا همواره قوی بمانند.

ماهیچه‌های فعال نه تنها خطر ابتلا به دیابت و پوکی استخوان را کاهش می‌دهند، بلکه هرچقدر مقدار عضله در شما بیشتر باشد، کالری بیشتری خواهید سوزاند. برای اینکه ماهیچه‌هایتان را قوی و سالم نگه دارید، باید رژیم صحیحی داشته باشید:

 

ماهی: بخصوص ماهی‌هایی که از نظر امگا3 غنی باشند مانند قزل آلا، تن،‌هالیبوت و کنسرو ساردین. ماهی‌ها شامل تمام اسید آمینه مورد نیاز برای ساخت ماهیچه‌ها هستند و مواد مورد نیاز برای بازسازی بافت‌ها را در خود دارد. حجم ماهیچه به میزان پروتئین مصرفی بستگی دارد. مصرف امگا3 به سرعت از بین رفتن ماهیچه‌ها در هنگام پیری را کاهش می‌دهد. پیشنهاد می‌شود شما هفته دو یا سه وعده ماهی غنی از چربیهای امگا3 مصرف کنید.

 

سیب زمینی شیرین: سیب زمینی شیرین منبع بسیار غنی از پتاسیم و آنتی اکسیدان‌هاست که برای ساخت ماهیچه مفید است. هر کسی که برای عضلانی شدن تمرینات ورزشی می‌کند، در بدنش رادیکال آزاد تولید می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و بازسازی آن کمک کنند.

 

مواد خوراکی غنی از پتاسیم مانند سیب زمینی شیرین می‌توانند تاثیر غذاهایی که اسید اضافی تولید میکنند (گوشت، لبنیات) را خنثی کنند زیرا این غذاها قادرند سرعت از زایل شدن ماهیچه‌ها را افزایش دهند.

 

غذاهای دیگری که حاوی پتاسیم و آنتی اکسیدان هستند: کاهو، فلفل، کیوی، هندوانه، خربزه، مرکبات. بصورت ایده آل شما باید 5 تا 9 وعده انواع سبزیجات و 3 وعده خوراکی‌های غنی از پتاسیم مصرف کنید.

 

ماست کم چرب: ماست کم چرب از نظر پروتئین، کلسیم، پتاسیم و ویتامین دی غنی است و عملکرد عضلات را بهبود می‌بخشد. کمبود ویتامین دی باعث ضعف عضلات خواهد شد. ماست یک تولیدی را که ویتامین دی مناسبی دارد انتخاب کنید و این می‌تواند یک چهارم نیاز شما را در یک وعده روزانه تامین کند.

 

کینوا: نوعی از حبوبات است که منشا آن آمریکای جنوبی است و پر از کربوهیدرات‌های مفید است که بدن برای تامین انرژی آنها را ترجیح می‌دهد. کربوهیدرات‌ها برای متراکم کردن عضلات بسیار لازم است، کمبود آن باعث می‌شود بدن برای انرژی همین مقدار کم را استفاده کند و چیزی برای نسوج جدید نماند. کینوا منبع مناسبی برای پتاسیم و دیگر مواد معدنی مانند آهن نیز هست.

نصف فنجان کینوا را برای صبحانه همراه با میوه خشک و آجیل یا همراه با لوبیا یا سبزیجات و یا اضافه کردن شیر یا ریختن آن در سوپ و سالاد مصرف کنید.

 

تخمه کدو: تخم کدو حاوی منیزیم، منگنز، آهن و مس است. مواد معدنی موجود در بدن به یکدیگر مرتبط هستند. آنها با هم کار می‌کنند تا بافتها را بسازند و آنزیم‌ها را تشکیل دهند و از ارتباطات بین سلولی پشتیبانی کنند. همچنین در رشد عضلات نقش دارند. منیزیم به تولید پروتئین برای ماهیچه‌ها کمک می‌کند. منگنز برای ساخت پروتئین مناسب است و بخشی از آنزیمها را که نفش آنتی اکسیدان در بازسازی نسوج را دارند تامین می‌کند. آهن نیز به استقامت بافتها کمک می‌کند.


مجله خانواده سبز

دسته ها :
1387/12/17
ژن عامل رویش دندان کشف شد

آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که چرا کوسه‌ها دندان‌های‌شان در چند ردیف رویش می‌کند، ‌و دندان‌های انسان‌ها در یک ردیف بیرون می‌آید؟

به گزارش آسوشیتدپرس گروهی از ژنتیک‌دان‌ها می‌گویند دلیل را می‌دانند و کشف آنها می‌تواند به بزرگسالان کمک کند که هنگامی که دندان‌های‌شان افتاد، دندان‌های جدید دربیاورند.

دانشمندان دانشگاه روچستر در آمریکا گزارش کردند که به نظر می‌رسد یک ژن منفرد مسئول این نحوه رویش دندان‌هاست و از تشکیل ردیف‌های اضافی دندان‌ها در برخی از گونه‌های جانوری جلوگیری می‌کند.

هنگامی که دانشمندان موش‌هایی را پرورش دادند که فاقد این ژن بودند، این جوندگان در مجاورت اولین دندان‌های آسیای‌شان دندان‌های اضافی رویید- دندان‌های پشتیبانی مانند دندان‌های کوسه‌ها و سایر جانوران غیرپستاندار.

فکر نکنید که قضیه به دندان‌های کوسه‌ها ختم می‌شود، توجه داشته باشید که افتادن دندان‌ها به علت بیماری لثه یک مشکل عمده در میان انسان‌هاست و دندان‌های مصنوعی و ایمپلنت‌های دندانی،‌درمان کاملی به حساب نمی‌آیند. اگر دانشمندان دقیقا می‌دانستند که اصولا چه عاملی باعث می‌شود که یک دندان جدید رویش کند، امکان داشت که بتوانند این فرآیند ابتدای زندگی را دوباره در دوران بزرگسالی به راه بیندازند و رویش دوباره دندان‌ها را سبب شوند.

دکتر سونگاتو شی از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی که معتقد است کشف پژوهشگران دانشگاه روچستر به پژوهش خود او در مورد رشد دادن دندان‌ جدید از ابتدا کمک خواهد کرد، گفت: "هیجان‌انگیز است. ما شاهدی در مورد چگونگی رویش دندان به دست آورده‌ایم."چ

یافته جالب دیگری که دانشمندان روچستر گزارش کردند این بود که همه موش‌های بدون این ژن، به نام Osr2، دچار شکاف کام شدید مرگباری می‌شدند. بنابراین درک بهتر این ژن ممکن است نقشی برای پیشگیری از این نقص هنگام تولد داشته باشد.

دندان ها ممکن است تا مدت زمانی طولانی پس از تولد قابل‌ دیدن نباشند، اما آنها از همان ابتدای نموی جنینی شروع به شکل‌گیری می‌کنند. دندان‌ها نهایتا از یک نوار ضخیم بافتی در موازات خط فکی به نام "لامینای دندانی" شروع به رویش می‌کنند. این نوار بافتی در لایه فوقانی لثه به نام اپی‌تلیوم رشد می‌کند. دانشمندان مدت‌ها بود که تصور می‌کردند پیام‌ها برای تشکیل دندان باید در همین بافت قرار داشته باشد.

اما دانشمندان روچستر، بر خلاف این تصور، دریافتند که همه کنش‌ها در لایه عمیق‌تر سلولی به نام مزانشیم رخ می‌دهد.

دکتر رولانگ جیانگ، متخصص ژنتیک در مرکز زیست‌شناسی دهان در دانشگاه روچستر و سرپرست این پژوهش در این باره گفت: " ژن Osr2 نوعی سویچ کنترل است، که در هماهنگی با دو ژن دیگر عمل می‌کند تا دندان‌ها در نقطه درست رویش پیدا کنند."

به گفته جیانگ یک روند گسترش خود-زای پیام است که به شکل‌گیری دندان‌ها یکی پس از دیگری می‌انجامد.

جیانگ در رشته‌ای از تجربیات بر روی موش‌ها نشان داد که مختل‌کردن این مسیر مولکولی باعث فقدان دندان یا رویش دندان‌های اضافی می‌شود.

دسته ها :
1387/12/13
X